İznik Ultra Maraton


42.2km’den daha uzun süren koşulara ultra maraton denir. Bireyin kendi sınırlarına yaptığı bir yolculuk ve içsel bir macera deneyimi öğeleriyle dünyada oldukça popüler bir spor etkinliği haline gelen ultra maratonlar aynı zamanda global bir yükselen spor turizmi öğesidir.

İznik Ultra Maratonu, İznik Gölü çevresinde birkaç yarıştan oluşan bir koşu festivali olarak spor, tarih, kültür ve doğal güzellikleri birleştirir. İlk olarak 14 – 15 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan organizasyonda 3 ayrı yarış gerçekleştirildi. 10 ülkeden toplam 187 kişi İznik’e geldi, İznik yerelinden 75 kişi (büyük bölümü ilk kez) koşuya katıldı, vatandaş ve öğrenciler toplumsal gönüllülük çerçevesinde organizasyonda yer aldı.

2013 yılındaki organizasyonda sporcular ile markaları buluşturmak amacıyla Türkiye’nin ilk ultra maraton fuarı gerçekleştirildi.

6.İznik Ultra Maratonu 21-22-23 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenmiştir. İznik’in tarihi atmosferinde, doğa ile iç içe 3 günlük bir festival ortamında, halkın da yoğun katılımı ile planlanan 6 yarış icra edilmiştir. 138 kilometrelik İznik Ultra Maratonu ile başlayan ultra yarışlarda 86 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu, 50 kilometrelik İznik Dağ Maratonu, 15 kilometrelik Derbent Patika Koşusu ve 5 km İznik Tarihi Kent Koşu’ları yapılmıştır.

Yurtiçi ve yurtdışı basında yankı bulan organizasyon, Güney Doğu Avrupa bölgesinin kült yarışlarından biridir.

2021 yılında 6-8 Ağustos tarihinde yapılacak organizasyonda 5i patikalarda toplam 7 yarış yapılacaktır:

 

İznik Ultra 160K: İznik Gölü’nü saat yönünün tersinden çepeçevre dönen patika ve toprak yolları takip eden her bakımdan zorlu bir koşu. Birincinin 23 saat civarında kazanması bekleniyor, yarışın 33 saatte tamamlanması ise zorunludur.

Orhangazi Ultra Maratonu 90K: İznik Gölü’nün iki büyük şehrini bağlayan, manzaralı bir ultra koşu parkuru. 17 saat ile sınırlı bu parkuru kazanacak kişinin 8 saatten hızlı olması bekleniyor.

İznik Dağ Maratonu 55K: Arazide ve engebeli yollarda maraton koşmak isteyenler için İznik Ultra parkurunun son etaplarında hazırlanmış bir parkurdur. 11 saat içinde tamamlanması gerekir.

Göllüce Patika Koşusu 35km: Göllüce Patika Koşusu parkuru bireysel bir patika koşusudur. Kısmi yeterlilik esasına göre katılımcılar belirli malzemeleri sürekli üzerinde taşır.Göllüce Patika Koşusu, patika koşu mesafelerini uzatmak isteyenler için başlangıç-gelişme seviyesinde bir parkur sunmaktadır 7,5 saat içinde tamamlanması gerekir.

Derbent Patika Koşusu 25km: Derbent parkuru bireysel bir patika koşusudur. Kısmi yeterlilik esasına göre katılımcılar belirli malzemeleri sürekli üzerinde taşır.Derbent Patika Koşusu, İznik Ultra parkurunun son kontrol noktası olan Derbent’ten İznik’in içine giden, patika ağırlıklı bir koşudur. 4 saat içinde tamamlanması gerekir.

İznik Tarihi Kent Koşusu 5km: İznik içinde, büyük bölümü asfalt ve parke yollarda koşulan halk koşusudur. İznik Ultra destekçileri ve İznik halkına bir koşma festivali olarak uygulanmaktadır. 2012 yılının en çoşkulu yol yarışı olmuştur.

Mini İznik Ultra – Çocuk Koşusu: Bu sene 23 Nisan ile aynı ay yarış organize edemesek de çocukların coşkusunu unutmadık.

Sundukları:
Türkiye’nin en uzun koşu yarışı, ilk senesinde yurt dışında en fazla görüntülenen 5 koşu yarışımızdan biri; dayanıklılık, kültür, çevre koruma, tarih temaları ile koşulan ve çok beğenilen bir organizasyon.

2012 yılında ilki yapılan organizasyon geleneksel olarak her yılın Nisan ayında tekrarlanmaktadır…

Güncel haber ve bilgiler: www.iznikultra.com