Yeni Ay Macera Yarışı


 

 

Yeniay Macera Yarışı, birkaç doğa sporu disiplinini beraber kullanmayı gerektiren bir macera yarışıdır. İki kişilik takımlar halinde katılan yarışmacılar belirli bir merkezden yarışmaya başlar, ziyaret edilmesi zorunlu ara kontrol noktalarını o etapta yapılması zorunlu olan spor disiplini ile dolaşarak varışa ulaşırlar. İki zorunlu nokta arasında ellerindeki haritayı kullanarak istedikleri gibi dolaşabilirler.

Yarışma hava kararırken veya karardıktan sonra başlar, gece boyunca devam eder. Seçilen yarış tarihi ayın yeniay halinde veya çok yakın evresi, yani ay ışığının çok az olduğu bir gece yarışı yaşatır. “Yeniay” adı buradan gelir.

Ana yarışma parkurunda kürsüye çıkanlar 12-15 saat, diğer yarışmacılar 15-20 saat mücadele ederler. Belirli zaman kapılarına yetişemeyen takımların parkuru kısalır.

Macera yarışları takım oyunudur. Yeniay Macera Yarışı’na 2 kişilik takımlar katılabilir. Takımlar istenilen cinsiyet kombinasyonunda oluşabilir. Yeterli katılımcı var ise Erkek ve Miks olarak parkur kategorileri açılır.

Yeniay Macera Yarışı, macera sporlarını sevdirmek ve yaygınlaştırmak için değişik zorluklarda devam eden parkurlarda yapılır:

Ana Parkur : Teknik olarak zor ve uzun, fiziksel olarak güçlü, yarişma tecrübesi olan takımlar.

Orta Parkur : Orta zorluk ve uzunlukta , antrenmansız tecrübeliler veya antrenmanlı tecrübesizler için,

Kısa Parkur : Daha önce yarışmamışlar, antrenmanlı olmayanlar, eğlenmek isteyenler. Bu parkur 15 yaşından büyük gençlerin aileden bir fert ile katılmasına uygundur.

Macera Koşusu: Bisiklete binmeyen, koşmayı –doğada yürümeyi seven, koşu parkurunun kısa ve hafif etaplarla renkli ve eğlenceli olmasını isteyen, macera sporları ile tanışmak isteyenler.

Disiplinler
Yeniay Macera Yarışında şu disiplinlerde etaplar olabilir: Patika Koşusu-trekking, Dağ bisikleti (yarışmacılar kendi getirir), Kano (organizasyon sağlar) – İp inişi-geçişi (organizasyon sağlar), Harita okuma – yön bulma, kumsal koşusu, kanyoning.

Sundukları:
Gece boyunca devam eden yarış sıradışı bir dayanıklılık göstergesidir. Gecenin bilinmezliğinde mutlak takım çalışması ve uyum ile yola devam eden takımlar zorlu etapları aşıp bitiş çizgisine varabilmeyi amaçlar. Doğa sporları camiasının beklediği bir yarıştır.

2007-2010 yılları arasında kesintisiz düzenlenen Yeniay Macera Yarışı  2012 yılında 5. kere start almıştır.

Güncel haber ve bilgiler: www.yeniaymy.com