Kurabiye Macera Yarışı


Kurabiye Macera Yarışı, birkaç doğa sporu disiplinini beraber kullanmayı gerektiren bir macera yarışıdır. Sprint tipi, sabah başlayıp akşam üstü biten kısa ve hızlı bir yarıştır. Belirli bir zamanda puan toplama esasına göre düzenlendiği için fiziksel güç kadar stratejik ve akılcı düşünme de gerektirir.

7 saat ile sınırlı yarışmada bazı yıllar bütün noktaları tamamlayabilen olamamıştır. Kurabiye Macera Yarışı, Türkiye’nin en kalabalık ve eğlenceli, aynı zamanda hala devam eden en eski macera yarışıdır. Adını parkuru tamamlayabilen ve kürsüye çıkanların kazandığı madalya şeklindeki kurabiyelerden alır.

Macera yarışları takım oyunudur. Kurabiye Macera Yarışı’na 2 kişilik takımlar katılabilir. Genelde katılımcı sayısına uygun olarak Erkek ve Miks olarak parkur kategorileri açılır. Yeterli sayıda katılımcı olduğu sürece takımlar istenilen cinsiyet kombinasyonunda oluşturulabilir.

Kurabiye Macera Yarışı, macera sporlarını sevdirmek ve yaygınlaştırmak için değişik zorluklarda devam eden parkurlarda yapılır:

Kurabiye Macera Yarışı Parkuru (2 kişilik takımlar): En az 2 koşu ve 2 bisiklet noktasını tamamlayan her takım yarışı başarmış kabul edilir. Her takım aynı parkurda kendi sınırlarını zorlayarak, keyif aldığı kadar devam eder. Skor toplamak, zamanı iyi kullanmak kas gücü kadar strateji becerisi de ister. Takımlar herhangi bir cinsiyet kombinasyonu ile oluşturulabilir.
Disiplinler: Dağ bisikleti (yarışmacılar kendi getirir), Patika Koşusu-trekking, Kano (organizasyon sağlar) – İp inişi-geçişi (organizasyon sağlar), Harita okuma ve oryantiring (1/25 000)

Macera Koşusu (2 kişilik takımlar) : Bisiklete binmeyen ama koşmayı seven, koşu parkurunun kısa ve hafif etaplarla renkli ve eğlenceli olmasını isteyen macera severler. Her fiziksel seviyeye uygun macera sporları ile tanışmak isteyenler.  Takımlar herhangi bir cinsiyet kombinasyonu ile oluşturulabilir.
Disiplinler: Patika Koşusu-trekking, Kano* (organizasyon sağlar) – İp inişi-geçişi* (organizasyon sağlar), Harita okuma ve oryantiring (1/25 000)
*En az biri yapılmayacaktır.

Mini Macera (2 kişilik takımlar):Doğa içinde sınır tanımadan yürümek ve koşmak isteyenler için idealdir.
Macera Yarışları ve doğada yön bulma-oryantiring sporlarına giriş için önerilir.
Çekmeköy Belediyesi’nin ormanların rekreatif kullanımı vizyonu ile daha fazla vatandaşımızı Çekmeköy ormanlarına çekmek için eklenmiştir.
İki nokta arasında takımlar istediği gibi koşabilir, yürüyebilir. yolda, patikada, arazide ve arzu ederlerse sık ormanda ilerleyebilirler. İyi koşmak yetmez, takım dayanışması, beraberlik ruhu öne çıkar.

Skor toplama tipi oryantiring yarışı. 2 ayrı harita ile, isteyenlerin hızlı kısa bir etkinlik yapabildiği, kendini geliştirmek isteyenlerin doğada uzun bir gün geçirebileceği giriş seviyesi parkurdur. Koşmak ve yürümek için amacınız olacak: Hedefleri bulup olabildiğince çok puan toplamak. Her fiziksel seviyeye uygun, macera sporları ile tanışmak isteyenlere uygundur. Takımlar herhangi bir cinsiyet kombinasyonu ile oluşturulabilir.
Disiplinler; Patika Koşusu-trekking, Harita okuma ve oryantiring (1/25 000 ve 1/10:000 ölçekli haritalar)

Sundukları:
Kısa, eğlenceli, tadımlık bir macera sunduğu için katılım genellikle çok yüksektir. Takım çalışması ve doğanın içinde olmak öne çıkar.  Doğa sporları camiasının beklediği; geleneksel olarak, seneyi kapatan yarıştır.

2005 yılında başlayan, sadece 2006 yılını atlayarak her sene Kasım sonu/ Aralık başında düzenlenen Kurabiye Macera Yarışı,  3 Aralık 2016’de 10. kez yapıldı.

Güncel haber ve bilgiler: www.kurabiyemy.com