B PLANI #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı


B PLANI  #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı

Lütfen iOS (iPhone, iPad) ile bakarken kaydırmak için iki parmakla kaydırınız.


Henüz kayıt olmadıysan:

Şimdi “B PLANI” Zamanı!
A planımız neydi? Bu yıl sezon hiç planladığımız gibi başlamadı. Yarışlarımız ya iptal oldu ya da ertelendi. O zaman B planı zamanı.  B Planı, son haftalarında hayatı tepetaklak olan bizlere, aktif olmaya devam etme motivasyonu vermesi için tasarlandı.

Nedir “B Planı”?
Mayıs sonuna kadar tüm yarışlarımız ya iptal oldu ya da ertelendi. Aylardır yoğun antrenmanlar ile hazırlanan pek çok koşucu için, finiş çizgisi birden hayal oldu.

Hayat devam ediyor. Herkes yaşamını, işini yeni ortama uyduruyor. Macera Akademisi Racesetter ekibi olarak en iyi yaptığımız işi, yarış ve etkinlik organizasyonunu, toplum faydasına nasıl uyarlayabiliriz diye düşündük. Sağlığımız için kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarına faydası olsun, katılmak isteyen ücretsiz katılsın istedik.

B PLANI  #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı, `sanal` ortamda bir meydan okumadır.  Herkes, herhangi bir yerden katılabilir. Kayıt olanlar, arzu ederse Lokman Hekim Sağlık Vakfı  için iyilik peşinde de koşabilir. B Planı’na katılım ve kayıt ücretsizdir. Lokman Hekim Sağlık Vakfı’na destek olmak isteyenlere aşağıdaki opsiyonları sunuyoruz:

1.Vakfa B Planı kampanyasından bağış yapabilirsiniz ( bağış veya kayıt ücretini bütçenize göre belirleyebilirsiniz. %100 Lokman Hekim Sağlık Vakfı’na gider.)

2.Sanal yarış kapsamında kendiniz bir bağış kampanyası açıp, çevrenizden bağış toplayabilirsiniz. Farkındalığı ve desteği üstel arttırma şansımız burada! ( #evdekoş veya #evdepedalla yı kampanya adına eklersen takibini yapabiliriz.)

3.Her ikisini de yapabilirsiniz 🙂

B PLANI #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı‘na kimler katılabilir?
– Aylar yıllardır düzenli spor yapanlar, yarışlara katılanlar,
– Ara sıra spor yapan, fit ama hiç yarışmaya katılmamış olanlar,
– Evden çıkarken eğilip ayakkabı bağlamayı spor sayan, ama #evdekal’dığı için dışarı çıkamayanlar,
– Koşamam ama evin içinde yürüyüm, zaten volta atıyorum diyenler.
Özetle,
– Herhangi bir seviyede fiziksel kapasitesi olan,
– Sağlıklı yaşamak isteyen,
– Tanıdığı tanımadığı yüzlerce-binlerce insan ile kollektif yaşamaya, topluluk enerjisine inanan,
Lokman Hekim Sağlık Vakfı öncülüğünde sağlık çalışanlarına destek olmak isteyen, bu konuda ben ne yapabilirim diyenler,
– Kendine uygun mesafe ve süreyi seçme bilincinde, 10-30dk süreli düşük yoğunluklu egzersiz yapmaya yeterli sağlığa sahip olanlar.

B PLANI Nasıl Çalışıyor?
1) Kayıt ol.
2) Meydan okumak istediğin mesafeyi seç.
3) Bu mesafeyi 7-12 Nisan arasında seçeceğin 1 günde bir seferde koş ya da pedalla. Arada antrenman yapmayı unutma!
4) Aktivite kaydının kanıtını ve süreni 12 Nisan’a kadar web sayfasındaki sana özel alana yükle.
5) Veee, tebrikler, varış çizgisini geçtin! Ödül olarak, bitirme sertifikanı hak ettin.

Meydan Okuyacağın Yeri Seç
Evden çıkamadığımız şu günlerde, nerede koşacağını, nasıl süreceğini sen belirleyeceksin! Öncelikle #evdekal kuralına uy. Yaşadığın ülke ve şehirdeki güncel sağlık kısıtlamalarını takip et. Koşmak için varsa koşu bandını, ev veya apartman bahçeni, merdivenlerini, teras veya balkonunu kullanabilirsin. Bisiklet için de en ideal olanı ev içi antrenman gereçleri. Egzersizi nerede yapıyorsan, sosyal mesafe kurallarına uy. Beraber yaşadığın insanlar (ailen, ev arkadaşın, vb) dışında insanlarla bir araya gelme. Arka bahçesi ıssız yerlere açılanlar bu dönem biraz daha şanslılar, şehirdeki çoğumuzun yaratıcı olmasına ihtiyaç var. Bu gerçek bir şehir maratonu, gran fondo veya dağ koşusu olmayacak belki ama birkaç ufak düzenleme, karton dekor veya televizyon ile hayalimizdeki rotayı da canlandırabiliriz.

Yarışını ve Mesafeni Seç
Herhangi bir yarışa kaydolmak gibi, önce imkanlarına uyan branşı sonra sana en uygun olan mesafeyi seç. Belki de ilk 5K koşunu yapacaksın ya da ilk maratonunu, hangisine hazırsan, aşağıdaki yarışlardan birini seç. Bir tanesi mutlaka sana göre. Unutma, adı her ne kadar sanal yarış olsa da B Planı esasında vücut ve akıl sağlığımızı dinç tutmak için bir araç, amaç değil. Kendine uygun seçimi yap.

KOŞU Mesafeni Seç
İlk maratonuna mı hazırlanıyordun? Veee… yarışın iptal oldu. İşte sana kendi maratonunu koşma fırsatı! Aşağıdaki mesafelerden birini seç ve tek seferde koş. Ya da çık.
5K-10K- 21.1K  – 42K 

Bisiklet Mesafeni Seç
Gran fondo ya da bir Ironman yarışına mı hazırlanıyordun? İşte kendi yarışını sürme fırsatı! ZWIFT kullananlar için not: Aktivite öncesi strava veya trainingpeaks hesabınızla eşleştirmeyi unutmayınız.
Aşağıdaki mesafelerden birini seç ve tek seferde sür.
5K – 20K – 40K – 90K


Miniklerimizi unutmadık.
Bütün çocuklar koşacak ve/veya pedallayacak, terleyecek, eğlenecek ve kazanacak!
Minikler, aşağıdaki mesafelerden birini seçip, tek seferde koşabilir ya da sürebilirler.

Minik Adımlar koşu mesafeleri: 50m (4-6 yaş) – 100m (7-9 ve 10-12 yaş)
Minik Pedallar bisiklet mesafeleri: 100m (4-6 yaş) – 300m (7-9 yaş) – 500m (10-12 yaş)

Ne Zaman?
Start 07 Nisan sabah 10:00`da verilir. Finiş çizgisini 12 Nisan Pazar akşamına kadar geçmiş ol. (Sonuçlarını 13 Nisan sabah 09:00!a kadar yüklemeyi unutma)
Bu yarışa özel bir hazırlık gerekmiyor. Tek amacınız var: kayıt olduğunuz mesafeyi tamamlayabilmek.

Sistem Nasıl Çalışıyor?
Öncelikle kendi sağlık güvenliğini garantiye al. Bölgesel bazı kısıtlamalar olabilir. Değişen şartlar ve imkanlarını göz önünde bulundurarak, kurallara uygun bir şekilde elinden gelenin en iyisini yapacağına inancımız tam.

Hazırsan, sanal yarışa katılmak için aşağıdaki alternatiflerden birini seç:

  •     Evde, koşu bandı ya da trainer üzerinde. Mesafe ve zamanı görünecek şekilde, ekran görüntüsünün fotoğrafını çekip, Strava, zwift, spor ekipmanı (Polar, Garmin, Suunto, vb), kullandığın başka bir spor uygulaması ile kaydettiğin aktivite kaydına, bu fotoğrafı ekle. Aktivite kaydının linkini de sonuçlarına ekle. Aktivitenin ¨herkese görünür¨ olmasına dikkat et.
  •     Evde, balkonda koşu,  mesafe ölçemediğin trainerda sürüş. Koşacağın mesafeyi bir git-gel olarak ölç. Yarışını tamamlaman için kaç tur atman gerektiğini hesapla. Örneğin evinin içinde 10 metrelik bir hat üstünde git-gel koşabiliyorsan, 1 tur 20m, 5 tur 100m ve 500 tur 5K demektir. Hatta tecrübeyle sabit, bir çetele tablosu hazırla ve pratik bulduğun aralıklarla çizik at. Toplam mesafeni tamamladığında süreni aktivite kaydına gir. Koştuğun parkurun fotoğrafını çekmeyi unutma. Trainer için geçmiş sürüş mesafe veya watt değerlerine göre bir hesap yap,  mümkünse nabzını da kaydet. İster evinin otoparkında, ister balkonunda, ister koridorunda. Parkurunu sen seç. Aktivite kaydının linkini de sonuçlarına ekle. Aktivitenin ¨herkese görünür¨ olmasına dikkat et. 
  • ZWIFT kullananlar için not: Aktivite öncesi strava vea trainingpeaks hesabınızla eşleştirmeyi unutmayınız.
  •     Dış mekanda. (Bahçe veya özel arazin içinde kal, sokağa çıkma, yaşama alanın müsaitse bunu yap.)  GPS`li saatine ya da akıllı telefonuna yaptığın mesafe ve zamanı kaydet. Saatinin ekran görüntüsünü aktivite kaydına ekle. Aktivite kaydının linkini de  sonuçlarına ekle. Aktivitenin ¨herkese görünür¨ olmasına dikkat et.

Zamanlama
Kayıtlar
1 Nisan 10:00`da açılır, 12 Nisan’a kadar devam eder ve TSI 17:00`de kayıt kapanır.

Koşu veya sürüşünü, 7-12 Nisan arasında seçeceğim günde, tek seferde yapmış olmalısın.

Verilerini 13 Nisan 09:00’a kadar eklemelisin.
Kayıt olduktan sonra isminin sisteme yüklenmesi için 12- 48 saat arası zaman gerekebilir.

Tasnif ve Ödüller
B PLANI  #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı, centilmenlik ve dürüst beyan esasına göre düzenlenen, internet ortamında bir spor buluşmasıdır. Her mesafe için eksiksiz girilen süre ve aktivite bağlantısı için katılımcı söz konusu sanal etkinlikte listelenir. Kürsü töreni, kazanan vurgusu yapılmaz. Hızlı veya uzun gidene ödül verilmez.

Listelenen her katılımcıya bir elektronik sertifika sonuç sayfası üstünden verilir.
B Planı Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı destekçilerinin çeşitli indirim kuponları, nizami yarışanlar arasında çekişle dağıtılacak ödüller olabilir.

Anı madalyası, tasnif madalyası, vb fiziksel bir hediye  olmayacaktır.

Önemli Hatırlatmalar!
Yüksek performansla ya da çok uzun mesafelerde aktivite yapmak, bağışıklık sistemi üstünde stres oluşturup, bu da hastalığa davet çıkartabilir. Bu etkinliğe katılırken kendi riskinden sorumlu olduğunu unutma. Kendi fiziksel seviyene, antrenman düzeyine, evindeki kısıtlara uygun yarışı seç.

Riski nasıl en aza indirebilirsin?
– Etrafındaki insan sayısını kısıtla. Yarışınıza sizinle birlikte yaşayanlar dışında, arkadaşlarınızı destek ekip olarak davet etme. Olabildiğince izole ol.
– Yeterince iyi beslen. Hem öncesinde, hem performans sırasında, hem sonrasında kendine iyi bak.
– Yarışmayı planladığın tarihten 2 hafta öncesinde kendini karantinaya almış olduğuna dikkat et. Yarışırken hasta olmadığına emin olun.
– Son olarak, eğer planladığın yarış günü kendini iyi hissetmiyorsan, yarışma!.
Unutmayın:Sanal yarışı eğlenmek için yapıyoruz! Hastalanma! Kendini riske atma!

Sıkça Sorulan Sorular

5K’yi gün içinde veya 2-3 günde koşabilir miyim, tek seferde mi tamamlamam lazım? B Planı Sanal Yarışları’nda yarışınıza başlayıp tek seferde bitirmeniz gerekir. Aynı gün içinde ve olabildiğinde az durdurarak. Zorunlu ihtiyaçlar veya edekilerin ihtiyaçları sebebiyle duraklat (pause) ve tekrar devam et (resume) kullanabilirsiniz.
Strava nedir? Bir spor sağlık uygulamasıdır, neredeyse her akıllı telefon ile çalışır. www.strava.com dan cihazınıza ücretsiz indirip kayıt olabilirsiniz. Polar, Garmin, Suunto ve diğer spor / spor fonksiyonlu akıllı giyilebilir cihazınıza veri göndermek için cihazınızın yardım dosyaları veya internet sitesine bakınız.

Telefonumdaki strava (vb) uygulamasının koşarken veya yürürken açık olması yeterli mi? Evet, aynen öyle. Eğer Apple, Samsung/Galaxy veya WearOS ile çalışan cihaz kullanıyorsanız, spor-sağlık markaları (Polar, Garmin, Suunto, vb) gibi nabız ve adım sayma değerlerini cihazdan alabilirsiniz. detaylar için strava web sitesine bakınız.

En sonunda bu aktiviteyi sizin sitenize nasıl yükleyeceğim? Etkinliğe sonuç yüklemek için önce kayıt olmak gerekli, bu sebeple şu sayfadan kayıt olmayı unutmayın. Buradaki sayfadan da hem faydalı bilgiler, hatırlatmalar, hem de aktivite sonucunu yükleyebileceğiniz sayfanın adresini bulabilirsiniz.
Önemli: Kayıt ve sonuç yükleme sayfaları ayrı platformlardır, gün içinde sabah ve akşam 2 kere güncellenmektedir.

Sadece tek bir yarışa mı katılabilirim? Farklı günlerde farklı disiplin ve mesafelerde yarışabilirsiniz. Bunlara ayrı ayrı kayıt olmanız ve ayrı etkinlikler yapmanız gerekir. 10km koştuysanız, aynı linki bir de 5K koşuya ekleyemezsiniz. Örneğin; ilk gün 5K koştunuz, ertesi gün 20K bisiklet sürdünüz, sonraki gün 10K koşabilirsiniz. LÜTFEN, günde sadece bir yarışa katılın, bağışıklık sisteminizi koruyun.

Merdivende maraton koşulur mu? Evinizde dağ maratonu koşmak istiyorsanız olur tabii ki. alışık değilseniz daha kısa mesafelerle başlayın. En alt basamaktan başlayarak her basamağın uzunluğunu, varsa sahanlıkta geçeceğiniz açıklığı hesaplayın. Birden çok kat çıkacaksanız katlara bölerek ölçün. En tepede döneceğiniz yeri bulun. Her turda buradan döneceğiniz için bir turu mesafeniz için bu uzunluğu 2 ile çarpın. Strava veya diğer kaydınıza giriş yapmak için her basamağın yüksekliğini de ölçerek toplam tırmanış ve toplam iniş hesaplarını yapabilirsiniz. Zamanınız çıkışlar ve inişlerin toplamı olacaktır. Böyle bir parkur daha yorucu olacak, daha yavaş tamamlanacaktır.

– Su içmek, ihtiyaç gidermek için durabilir miyim? cihaz veya telefonunuzda duraklat (pause) ve devam et (resume) fonksiyonları kullanarak tuvalet ihtiyaçlarınız, çocuğunuzla ilgilenmek, önemli başka işleriniz için kısa aralar verebilirsiniz. Etkinliğe başlamadan parkurun uygun bir noktasına yeteri kadar sıvı ( her 30 dakika için 500ml) ve az miktarda sağlıklı atıştırmalık (kuruyemiş olabilir) yerleştirmenizi öneririz. beslenirken zamanı durdurmanıza gerek yok, normal bir yarışta da zaman durmaz.

 

lokman-hekim-saglik-vakfi

Lokman Hekim Sağlık Vakfı 

1986’dan bugüne kadar ekonomik yoksunluk içerisindeki insanlara sağlık ve eğitim desteği vererek bugüne kadar yaklaşık 700.000 hastaya hizmet sundu. Sağlık alanının değişik boyutlarında onlarca değişik proje üreten vakıf bir yandan kırtasiye, gıda, giysi yardımları da yapmaktadır.  Son yıllarda artan eğitim eşitsizliğine karşılık başarılı, aydın ve sosyal doktorların yetişmesi için #YetişDoktor projesi kapsamında Tıp Fakültesindeki öğrencilere eğitim bursu sağlamaktadır. Covid-19 salgınının ilk günlerinde sağlık kurumları ve T.C. Sağlık bakanlığı ile koordineli başlattığı çalışmaların ilk etabını ( sağlık personeline destek projesi) teslim etti. Yeni ihtiyaçları saptama ve önceliklendirme çalışmaları devam ediyor.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı bağışçı haklarını tanıyan, şeffaf ve hesap verebilir STKların üye olduğu Açık Açık platformuna üyedir.

HAYATINIZI ŞANSA BIRAKMAYIN!

Covid-19 salgını nedeniyle yarışlarımızı da sanal ortama taşıdık. #evdekos #evdepedalla `larken de iyilik peşinde koşabilir, sürebiliriz! 

Sağlık Personeline Destek Projesi detayları

Salgın nedeniyle sağlık personelinin korunması ve vatandaşlara sağlık hizmeti için gereken tıbbi malzeme ihtiyaçları ülke çapında artmıştır.

Bu nedenle toplum sağlığına katkı sağlamayı misyon edinmiş bir vakıf olan Lokman Hekim Sağlık Vakfı kollarını sıvadı; yoğun bakım malzemeleri ve sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyaçlarına destek sağlamak üzere fon oluşturuldu.

Koruyucu tulum ihtiyacı olan sağlık kuruluşlarını tespit ederek, gerekli sevkiyatların ilki gerçekleştirildi.

Ancak ihtiyaçlar çok, kaynaklar ise kısıtlı. 

Spor yapmayı sevenler olarak BİZ ne yapabiliriz?

B PLANI  #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı, ev içinde egzersiz yapmayı ve meydan okumayı özendirerek bireysel yardım toplama fikriyle oluştu. Yarışa katılsanız da, katılmasanızda, Lokman Hekim için bu sayfadaki kampanya bağışına kredi kartınız ile ufak ya da büyük destek verebilirsiniz. Her türlü iletişim ve kaynak desteğiniz için teşekkür ederiz.

Kayıtlı Yarışmacı Listesi